Największy ogród społecznościowy w Katowicach  położony w południowej dzielnicy miasta – Ochojec (ogród o powierzchni ok 1200 m2, nasadzony 1 000 szt. lawendy, oraz innych ziół). Lawendowy Ogród Katowic to miejsce otwarte dla wszystkich mieszkańców, miejsce spotkań, wydarzeń kulturalnych, edukacji ekologicznej, oraz festiwalu Lawendy.

Historia Lawendowego Ogrodu Katowic

2019
2021

Jak to się zaczęło?

Lawendowy Ogród Katowic zainicjowany przez Prezeskę Fundacji Ogrody Przyszłości Monikę Laksa powstał dzięki funduszom budżetu Inicjatywy Lokalnej (edycja 2019, 2020 oraz 2021) w kwocie ok. 75 000 zł oraz Zielonego Budżetu edycja 2021 w kwocie ok. 93 000 zł oraz środkom finansowym wypracowanym z działalności Fundacji Ogrody Przyszłości w 2021 oraz 2022 r. w łącznej kwocie ok. 36 000 zł. Założeniem Lawendowego Ogrodu Katowic było wpisanie się ogrodu na stałe w krajobraz dzielnicy Ochojec miasta Katowice.

Ochojec to dzielnica, która w porównaniu z innymi dzielnicami w Katowicach nie posiada zbyt wiele obiektów oraz miejsc przeznaczonych do spędzania wolnego czasu dla rodzin z dziećmi czy osób starszych.

W Lawendowym Ogrodzie stworzyliśmy przestrzeń otwarta dla wszystkich. Posadziliśmy 3 poletka lawendy w równych rzędach. Rośnie u Nas już ponad 1000 szt lawendy. Stworzyliśmy strefę Rekreacyjną, Edukacyjną i Uprawną. W strefie rekreacyjnej zbudowaliśmy boisko do gry w BOULE, założyliśmy 3 duże trawniki, a także powstał drewniany podest wokół drzewa na którym chcemy stworzyć scenę oraz przestrzeń do koncertów relaksacyjnych czy sesji jogi. 

W strefie edukacyjnej przygotowaliśmy sensoryczną ścieżkę zdrowia. Natomiast w strefie uprawnej wydzielony zostało miejsce dla żłobka lawendowego, ogródka ziołowego i pola kocimiętki, gdzie nasadziliśmy już blisko 12 odmian tej lawenda podobnej rośłiny. W ciągu ostatnich 2 lat pozyskaliśmy dodatkowe fundusze dzięki którym ogród został wzbogacony o hamaki, domki dla ptaków, meble ogrodowe, ozdoby w stylu Prowansalskim, dodatkowy kompostownik, dodatkowe rośliny (zioła, trawy i inne) a także taczkę ogrodową i kosiarkę spalinową. Od czerwca do listopada 2021 roku ogród był upiększany i pielęgnowany. W strefie bardziej cienistej powstało małe wrzosowisko na jednym wzniesieniu pod drzewami, w którym to mieszkańcy sadzili swoje wrzosy.

Na co dzień z ogrodu korzystają babcie i mamy z małymi dziećmi. W weekendy przychodzą rodziny na spacer, miłośnicy lawendy oraz młodzież. Zaglądają do ogrodu także lokalne ogrodniczki i ogrodnicy, którzy nie posiadają własnych działek i chętnie coś porobią w ziemi. Gościliśmy w lawendowym również zorganizowane grupy uczniów ze szkoły podstawowej i zawodowej z Katowic oraz grupy osób z

niepełnosprawnościami z stowarzyszeń Katowickich i WTZ z Mikołowa. Lawendowy Ogród staje się również miejscem szczególnie atrakcyjnym dla pacjentów szpitala, który znajduje się przy ulicy Ziołowej.

Dzięki tej inicjatywie mieszkańcy poznają się wzajemnie. Każdy kto pojawia się w Lawendowym Ogrodzie czuje się w nim dobrze, jakby był u siebie. Ludzie zaczynają czuć potrzebę wspólnej pracy i troski o dobro wspólne. Niedowierzają, że to miejsce jest dla nich i mogą tak samo z niego korzystać jak i w nim się udzielać. Dla Nas największym sukcesem tej inicjatywy jest wspólna pasja i troska w tworzeniu wspólnej przestrzeni do tej pory zupełnie obcych sobie ludzi. Udało nam się uwieść ludzi lawendą. We wrześniu po pierwszych zbiorach lawendy i suszeniu rozdawaliśmy suszone kwiaty każdemu kto pojawił się w ogrodzie. 

W 2021 roku zorganizowaliśmy 3 dniowe wydarzenie otwarte dla mieszkańców Katowic – DNI OTWARTE LAWENDOWEGO OGRODU KATOWIC

Tym wydarzeniem chcieliśmy uroczyście poinformować mieszkańców Katowic o powstającym największym ogrodzie społecznym w naszym mieście i zaprosić do uroczystego świętowania wraz z przecięciem wstęgi otwierającego Lawendowy Ogród Katowic.

Dni Otwarte Lawendowego Ogrodu wraz z cyklem wydarzeń odbyły się w dniach 16 – 18 września br.  Dla mieszkańców przygotowaliśmy szereg warsztatów i atrakcji. Odbyły się m.in. Warsztaty edukacyjno-rozwojowe, warsztat dla liderów społecznych „Wespół w zespół, wespół w zespół”, warsztat zielarski, warsztat pszczelarski, warsztat Hortiterapii, warsztat przyrodniczy „Kto mieszka na łące?” oraz warsztat plecenie wianków.

Rok później tj. 2022 roku odbył się I FESTIWAL LAWENDY w naszym ogrodzie. Festiwal odbył się 16 lipca 2022 r. Festiwal odbił się głośnym echem w naszych lokalnych mediach. W dniu 16 lipca odwiedziło nasz ogród ok 1000 osób, w tym goście przybyli nie tylko z Katowic ale z całego województwa śląskiego. Byli również przedstawiciele z plantacji lawendy Levanderija z litewskiego Wilna. Wszyscy uczestnicy festiwalu aktywnie uczestniczyli w warsztatach naturoterapii i pierwszym zbiorze lawendy z Katowic, którą  potem każdy uczestnik zabrał ze sobą do swojego domu, środowiska pracy.W ramach festiwalu zostały zorganizowane 2 konkursy tematyczne (Konkurs na najlepszy wianek i strój lawendowy) oraz warsztaty otwarte (joga na trawie, warsztat olejkowy, warsztat ziołowy, warsztat pszczelarski, warsztat z koronki klockowej, warsztat relaksacyjny – masaż dźwiękiem, warsztat nauki gry na ukulele – muzykowanie na trawie,  3 warsztaty florystyczne – plecenie wianków). Kolejna edycja festiwalu już w czerwcu 2023 r.

W Lawendowym uprawiamy lawendę odmiany wąskolistnej Hidcote Blue (treści poniżej możemy jakoś rozdzielić z treściami powyżej)

Kilka słów o naszej odmianie: Lawenda (Lavandula L.) to roślina z rodziny jasnowatych (Labiatae ) pochodząca  z Persji i Wysp Kanaryjskich. W starożytności była uprawiana w rejonie morza Śródziemnego i szeroko wykorzystywana.  Jej nazwa pochodzi od łacińskiego  ‘lavare, – kąpać się.  W średniowieczu lawendę uprawiano głównie jako roślinę leczniczą w ogrodach przyklasztornych. Rozpowszechniła się wówczas legenda, że lawenda jest rośliną, której sadzonkę Adam i Ewa zabrali z ogrodu Eden. Obecnie lawendę w największych skupiskach uprawia się w rejonie Prowansji we Francji, Toskani we Włoszech, na Lawendowej Wyspie Hvar w Chorwacji, nad Balatonem na Węgrzech, a także na Wyspach Brytyjskich, tj w Yorkshire Lavender w Terrington oraz Wolds Way Lavender.

Jak uprawiać lawendę?

Podłoże zasadowe o pH między 6,5 a 7,5

– na podłożu przepuszczalnym, łatwo rozgrzewającym się, lekko kamienistym i wapiennym, ubogim w próchnicę

– w miejscu słonecznym i przewiewnym

Gdzie uprawiać lawendę?

– w ogrodach prowadzonych w stylu śródziemnomorskim

– na rabatach ziołowych

– jako obwódka rabaty, ścieżki lub niski żywopłot

– w kompozycjach z innymi roślinami, np. z różami, trawami…

Nawożenie

– wapnowanie gleby w celu odkwaszenia

– nawożenie od kwietnia do sierpnia. W czasie kwitnienia i podczas intensywnego wzrostu: 1 raz w tygodniu, w pozostałym czasie: 1 raz na 2 tygodnie.

 

Pielęgnacja

– odchwaszczanie

– przycinanie przekwitniętych kwiatostanów (kwitnienie przypada na czerwiec i lipiec, a jeśli wcześnie zetniemy kwiaty, możliwe jest powtórne, choć już dużo słabsze, kwitnienie niektórych odmian jesienią, np. we wrześniu)

– odmładzające przycinanie pędów (jesienią IX/X albo wiosną)

– cięcie sanitarne na przełomie lutego i marca zostawiając pędy do 2/3 ich długości.

 

Inne zabiegi:

– ścinanie kwiatów na bukiety lub do rękodzieła: w fazie zamkniętego pączka, w dzień słoneczny, ciepły, w godzinach rannych, ewentualnie popołudniowych

– suszenie: w miejscu zacienionym i przewiewnym

– rozmnażanie: wegetatywne, czyli przez kilkucentymetrowe sadzonki zielne pobierane z wierzchołków młodych pędów lub z pędów bocznych (często w lipcu, po ustaniu pierwszego kwitnienia lub po ścięciu kwiatów).